Ana içeriğe atla

Kabul Şartları ve Takvim

Mekatronik Mühendisliği Yüksek Lisans Programına 4 yıllık eğitim veren Mühendislik Fakültelerinin Makine Mühendisliği, Elektrik-Elektronik Mühendisliği, Bilgisayar Mühendisliği, Yazılım Mühendisliği, Mekatronik Mühendisliği, Otomotiv Mühendisliği, İmalat Mühendisliği, Havacılık Mühendisliği ve benzeri bölümlerinden ve mühendislik alanındaki  lisans programlarından mezun adayların başvuruları kabul edilecektir. Mekatronik felsefesinin özünde olan çok disiplinli çalışmaları desteklemek adına, üniversitelerin Fen Edebiyat Fakültelerinin Matematik, Fizik, Biyoloji, İstatistik, Psikoloji, Sosyoloji ve benzeri bölümlerinden bu alanda derinleşmek ve akademik çalışma gerçekleştirmek isteyen mezun adaylar da programa başvurabilecektir.

Mekatronik Mühendisliği Tezsiz Yüksek Lisans Programı tümüyle ücretlidir.

Tezli programa kabül edilen öğrenciler için %25-100 oranında burs olanakları mevcuttur.

Program dili İngilizcedir. Programa başlamak için, TED Üniversitesi İngilizce Dil Okulu İngilizce dil yeterlilik kriterlerini sağlamak gerekmektedir. Daha fazla bilgi için https://els.tedu.edu.tr/esdegerlik sayfasına bakınız.

Tezli ve Tezsiz Programa Yapılan Başvuruların Değerlendirilme Kriterleri

 • Lisans mezuniyet not ortalaması = %20
 • Mülakat = %30
 • ALES-Sayısal = %50 (Tezsiz programa başvuran adayların, program ile ilgili alanda beş yıldan fazla iş tecrübesi var ise ALES puanı olmadan da başvuru yapılabilir. Bu durumda ALES puanı 70 kabul edilir).

Yabancı uyruklu adaylarla yurtdışında ikamet eden Türk vatandaşlarının lisansüstü programlara kabulüne ilişkin usul ve esaslar, TED Üniversitesi senatosu tarafından belirlenir.

Başvurular

Başvurular http://admission.tedu.edu.tr  adresi üzerinden alınmaktadır. Başvurunuz sırasında, lütfen aşağıda listelenen belgeleri yükleyiniz.

Başvuruya göz atmak ya da eksik kalan başvuruyu tamamlamak için aday aşağıdaki adresten giriş yapabilir. Kullanıcı adı, şifre bilgileri  ilk başvuru esnasında eposta yolu ile adaya iletilmektedir.

https://portal.tedu.edu.tr

İstenen Belgeler:

 1. Güncel Özgeçmiş,
 2. En son mezun olunan veya devam edilen lisans programından alınan not çizelgesinin (transkript) taranmış bir kopyası,
 3. ALES sonuç belgesinin taranmış bir kopyası. Uluslararası öğrenciler ALES yerine GRE puanı sunabilirler.
 4. ALES Sınav Sonuç Belgesi (En az. Say-55 puan istenmektedir. Tezsiz programa başvuran adayların, program ile ilgili alanda beş yıldan fazla iş tecrübesi var ise ALES puanı olmadan da başvuru yapılabilir. Bu durumda ALES puanı 70 kabul edilir) Uluslararası öğrenciler ALES yerine GRE puanı sunabilirler.
 5. İngilizce yeterlilik durumunu gösterir belge (güncel  TOEFL, KPDS, ÜDS, YDS, UCLES puan belgesi).

  ***TED Üniversitesi "English Proficiency Exam (EPE)" sınavına İngilizce Yeterlik Belgesi olmayan tüm adaylar girebilir.

  Sınav tarihleri: 

 6. Tavsiye (Referans) Mektubu
 7. Niyet Mektubu

Doktora Derecesi Sahibi Öğrenci Adayları için ALES Koşulu

TED Üniversitesi, Lisansüstü Programlar Enstitüsü’ne bağlı lisansüstü programlara başvuruda bulunan “Doktora / sanatta yeterlik / tıpta uzmanlık / diş hekimliğinde uzmanlık / veteriner hekimliğinde uzmanlık / eczacılıkta uzmanlık" mezunlarından ALES’e girme şartı aranmaz ve tüm programlarda bu derecelere sahip adaylardan ALES’e girmeyenlerin ALES puanı 70 kabul edilir.

BİLGİ NOTU:

 1. Başvuru ve/veya kayıt sırasında gerçeğe aykırı belge sunanlar veya yanlış beyanda bulunanların tespiti halinde programa kabul edilmiş veya kayıt yapılmış olsa dahi kazanılmış bütün haklar kaybedilir.
 2. Tezsiz yüksek lisans programları hariç, aynı anda birden fazla lisansüstü programa kayıt yaptırılamaz.

2022-2023 Akademik Yılı Güz Dönemi için Başvuru Takvimi

 • Uluslararası Öğrenci ve Erken Başvuru Mülakatları: 
 • Tüm Öğrenci Grupları için Başvurular: 
 • Tüm Öğrenci Grupları için Mülakatlar: 

 *Bu tarihler COVID-19 pandemisi nedeniyle akademik takvimde yapılabilecek değişikliklere göre güncellenebilir.

Ücret Bilgileri

Öğrenim ücretlerine Mali İşler Daire Başkanlığı'nın web sayfasından ulaşabilirsiniz. Kredisiz derslerinin her biri 3 kredilik bir ders gibi fiyatlandırılır. Uluslararası öğrenciler için harç ücretleri farklı olup ilgili bilgi şu bağlantıda sunulmuştur: https://ipo.tedu.edu.tr/ucretler-ve-burslar